Něco o mě

Jsem výtvarník, kreslíř, řezbář, kreativec a příležitostný fotograf. Tuto stránku jsem vytvořil jako svou osobní stránku, ve které najde naprosto vše, co vytvořím. Ať už to je myšlenka nebo hmatatelné dílo. Vedlo mne k tomu vlastně jediné, chyběly mi stránky, kde bych měl pěkně vše pohromadě. Mám stránky na KRESBY, mám stránky na ŘEZBY, což jsou samostatné kategorie mé činnosti, ale chyběl mi ten ucelený pohled na mou tvorbu nebo něco, co by dotvářelo objektivní celkový pohled na mne.

Kresba

Kresbou se zabývám opravdu dlouhou dobu a zatím jediným kreslícím náčiním se mi stal nejblíže uhel. Pokud pominu samozřejmě temperové a akvarelové pokusy na základní škole. Nechci však ustrnout jen u monochromu, ačkoli je o tyto kresby zájem a pořídil jsem si i různé druhy pastelů. Zatím však dík objednávkám na portréty uhlem jsem natolik vytížen, že jsem se k pokusům v barvě ještě moc nedostal. Je tedy patrné, že se zabývám kresbou portrétů na zakázku a to dle dodané fotografie. Nemusí to být samozřejmě jen kresba portrétů, ale nejsem nijak vyhraněn, takže je možno z fotky nakreslit zcela vše – psa, kočku, koně, traktor, auto, bagr, dům, hrad, zámek, krajinu, oblíbené místo, kde jste prožili romantické chvíle, vlastně cokoli. Když se vrátím ještě k těm portrétům, kreslím i skupinové portréty, třeba pokud máte dobrou partu v práci. Kreslil jsem již celou kancelář, cca 10 lidí a tím pádem z více fotek – viz daná kresba.

Řezba

Dřevo řezbou se zabývám od roku 2009. První zakázky přišly v roce 2015 a od té doby aktivně a intezivně se dřevem pracuji. Je to již zcela jiná forma tvorby, ale o nic méně zábavná, než kresba. Dřevo samo o sobě mne vždy fascinovalo, ale měl jsem k němu respekt, stejně jako jsem jej měl k řezbářům. Nakonec ta touha něco z toho dřeva vydlabat byla tak silná, že jsem se do počátečních pokusů pustil. Každopádně tomu předcházela dobrá volba vhodných nástrojů, tedy dlát. Dnes už krom dlát to jsou motorové pily, frézky, frézy, brusky prostě vše, co vám tu práci usnadní a co dá výsledné řezbě dokonalý finální vzhled.  V řezbě nejsem rovněž nijak vyhraněn, vlastně vše, co jsem vytvořil bylo na základě poptávky a tedy dle zadání objednatele. Byly to deskové řezby, tedy obrazy s různými motivy – krajiny, koláže, nápisy a dokonce i portréty formou basreliéfu. Později přišly i 3D řezby, tedy sochy a figury, ať již zvířecích motivů, nebo nějaké alegorie. Poslední tři roky valnou většinu mé tvorby tvoří Betlémy v životních velikostech. Jsou to většinou sestavy s 5ti figurami, ale najdou se tak dva ročné, které jsou 8mi figurové, tedy včetně tří králů. Dnes si troufnu tvrdit, že by nebylo ničeho, do čeho bych se bál pustit a těším se na každou příležitost, kdy mohu ten ušlechtilý materiál, jakým je dřevo povýšit ještě více, než jakým sám je.

Focení

Nechci psát, že jsem vášnivý fotograf, jak se to občas píše a možná snad, ani že jsem fotograf. K focení jsem se dostal vlastně jakousi potřebou, vytvořit si vlastní databázi fotek, ze kterých bych pak mohl při své tvorbě, ať už kresbě nebo řezbě čerpat. Ale pokud to myslíte s danou věcí aspoň trochu vážně musíte se do ní trochu více ponořit než ji brát jen tak povrchně. A tak jsem i ve focení poněkud experimentoval, zakoupil nějakou tu techniku, hlavně tedy objektiv a občas z toho focení vzešlo něco, co dokázali ocení i jiní. Protože ne vždy, co se líbí vám se musí zaručeně líbit i ostatním. Vlastně ono je i důležité umět dobře nafotit ta svá díla. A tak tedy i fotím.

Kreativní zábava

A krom toho všeho výše zmíněného vytvářím i něco kreativního, ať již to jsou nějaké kousky nábytku, stojany na houpací sítě, svícny, truhly na terasy a zahrady, stolky, podnosy, cedule a mnoho dalšího. Jsou to takové drobnosti, které ovšem ve svém součtu charakterizují docela zajímavý záběr. Aspoň já to tak cítím 🙂

Dalo by se napsat více, ale kdo by to četl, takže tolik pár řádek o mě a mé tvorbě.